email print share on Facebook share on Twitter share on reddit pin on Pinterest

FESTIVAL / PREMI Stati Uniti / Europa

I film europei occupano un posto di rilievo nelle nomination per gli Spirit Awards

di 

- A Chiara di Jonas Carpignano e Pleasure di Ninja Thyberg nominati nelle principali categorie dei premi statunitensi per il cinema indipendente

I film europei occupano un posto di rilievo nelle nomination per gli Spirit Awards
A Chiara di Jonas Carpignano

Questo articolo è disponibile in inglese.

The 37th annual Film Independent Spirit Awards have announced their nominations – and they have a rather welcome (and surprising) European touch. Not only have the usual US-European co-productions in the English language appeared in some categories, but this year, a number of 100%-European productions are vying for the main statuettes.

Such is the case for Jonas Carpignano’s A Chiara [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Jonas Carpignano
scheda film
]
, the third instalment in the filmmaker’s “Gioia Tauro trilogy”, which world-premiered in Cannes’ Directors’ Fortnight, where it took home the Europa Cinemas Label. The film, an Italian-French co-production, is nominated for Best Feature, as well as Best Cinematography and Best Editing. Secondly, Pleasure [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Ninja Thyberg
scheda film
]
, the first feature by Swedish filmmaker Ninja Thyberg, and a Swedish-Dutch-French co-production, is present in the Best Director category, as well as Best Supporting Female for the work of Revika Anne Reustle.

(L'articolo continua qui sotto - Inf. pubblicitaria)

In fact, both features have connections to the USA, since Carpignano, born and raised in New York, has always worked with US-based talent, such as cinematographer Tim Curtin and editor Affonso Gonçalves (both nominated), as well as filmmaker Benh Zeitlin (Beasts of the Southern Wild) and collaborator Dan Romer for the music of his films. Pleasure, on the other hand, is set in the Los Angeles porn industry. This fact is probably what is behind the films’ prominence in the awards, which however now seem more open to European and global arthouse films after the Parasite phenomenon, the numerous nominations for European talent during the recent awards seasons, and the complicated situation for adult-orientated, quality films in the US industry.

As for the Best International Film category, we find further proof of the powerful traction of Pedro Almodóvar’s Parallel Mothers [+leggi anche:
recensione
trailer
making of
scheda film
]
in the USA, after its double nomination for the Golden Globes (see the news). The Spanish filmmaker is competing for the award, going up against Compartment No. 6 [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Juho Kuosmanen
scheda film
]
by Juho Kuosmanen (also nominated for a Golden Globe) and the critics’ darling Petite Maman [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
by Céline Sciamma (who had previously been nominated for Portrait of a Lady on Fire [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Céline Sciamma
scheda film
]
), as well as Tatiana Huezo’s Mexican-European co-production Prayers for the Stolen [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
, Drive My Car by Japan’s Ryusuke Hamaguchi and Pebbles by India’s PS Vinothraj.

Another European sensation, Jonas Poher Rasmussen’s animated documentary Flee [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Jonas Poher Rasmussen
scheda film
]
(the recent winner of two European Film Awards – see the news – and also nominated for a Golden Globe), is vying for the Best Documentary Award. It is worth noting that Flee had already won the Grand Jury Prize at Sundance, the festival where Maltese talent Alex Camilleri unveiled his first feature, Luzzu [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Alex Camilleri
scheda film
]
, now nominated in the Someone to Watch Award category.

The English-language European co-productions in the mix are Maggie Gyllenhaal’s The Lost Daughter [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
, nominated for four awards, including Best Feature and Best Director, and Rebecca Hall’s Passing [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
, while in the series categories, the British productions It’s a Sin and We Are Lady Parts have secured two nominations each, including Best New Scripted Series.

Here is the list of nominees:

Film

Best Feature
A Chiara [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Jonas Carpignano
scheda film
]
– Jonas Carpignano (Italy/France)
C’mon C’mon – Mike Mills
The Lost Daughter [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
– Maggie Gyllenhaal (USA/Greece/UK/Israel)
The Novice – Lauren Hadaway
Zola – Janicza Bravo

Best Director
Janicza Bravo - Zola
Maggie Gyllenhaal - The Lost Daughter
Lauren Hadaway - The Novice
Mike Mills - C’mon, C’mon
Ninja Thyberg – Pleasure [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Ninja Thyberg
scheda film
]
(Sweden/Netherlands/France)

Best First Feature
7 Days - Roshan Sethi
Holler - Nicole Riegel
Queen of Glory - Nana Mensah
Test Pattern - Shatara Michelle Ford
Wild Indian - Lyle Mitchell Corbine Jr

Best Female Lead
Isabelle Fuhrman - The Novice
Brittany S Hall - Test Pattern
Patti Harrison - Together Together
Taylour Paige - Zola
Kali Reis - Catch the Fair One

Best Male Lead
Clifton Collins, Jr - Jockey
Frankie Faison - The Killing of Kenneth Chamberlain
Michael Greyeyes - Wild Indian
Udo Kier - Swan Song
Simon Rex - Red Rocket

Best Supporting Female
Jessie Buckley - The Lost Daughter
Amy Forsyth - The Novice
Ruth Negga - Passing [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
(USA/UK/Canada)
Revika Anne Reustle - Pleasure
Suzanna Son - Red Rocket

Best Supporting Male
Colman Domingo - Zola
Meeko Gattuso - Queen of Glory
Troy Kotsur - CODA (USA/France)
Will Patton - Sweet Thing
Chaske Spencer - Wild Indian

Best Screenplay
Mike Mills - C’mon, C’mon
Maggie Gyllenhaal - The Lost Daughter
Todd Stephens - Swan Song
Nikole Beckwith - Together Together
Janicza Bravo, Jeremy O Harris - Zola

Best First Screenplay
Sheldon D Brown, Matthew Fifer - Cicada
Fran Kranz - Mass
Vanessa Block, Michael Sarnoski - Pig (USA/UK)
Shatara Michelle Ford - Test Pattern
Lyle Mitchell Corbine Jr - Wild Indian

Best Cinematography
Tim Curtin - A Chiara
Ante Cheng, Matthew Chuang - Blue Bayou
Lol Crawley - The Humans
Eduard Grau - Passing
Ari Wegner - Zola

Best Editing
Affonso Gonçalves - A Chiara
Enrico Natale - The Killing of Kenneth Chamberlain
Lauren Hadaway, Nathan Nugent - The Novice
Ali Greer - The Nowhere Inn
Joi McMillon - Zola

Best International Film
Compartment No. 6 [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Juho Kuosmanen
scheda film
]
– Juho Kuosmanen (Finland/Russia/Estonia/Germany)
Drive My Car – Ryusuke Hamaguchi (Japan)
Parallel Mothers [+leggi anche:
recensione
trailer
making of
scheda film
]
– Pedro Almodóvar (Spain)
Pebbles - PS Vinothraj (India)
Petite Maman [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
– Céline Sciamma (France)
Prayers for the Stolen [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
– Tatiana Huezo (Mexico/Germany/Brazil/Switzerland/USA)

Best Documentary
Ascension - Jessica Kingdon (China)
Flee [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Jonas Poher Rasmussen
scheda film
]
- Jonas Poher Rasmussen (Denmark/France/Norway/Sweden)
In the Same Breath - Nanfu Wang
Procession - Robert Greene
Summer of Soul – Questlove

Robert Altman Award
The director, cast, and casting director of Mass

Someone to Watch Award
Alex Camilleri - Luzzu [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Alex Camilleri
scheda film
]
(Malta/USA)
Gillian Wallace Horvat - I Blame Society
Michael Sarnoski - Pig

Truer Than Fiction Award
North by Current - Madsen Minax
Faya Dayi - Jessica Beshir (Ethiopia/USA/Qatar/Mexico)
Try Harder! - Debbie Lum

John Cassavetes Award
Cryptozoo - Dash Shaw
Jockey - Clint Bentley
Shiva Baby - Emma Seligman
Sweet Thing - Alexandre Rockwell
This Is Not a War Story - Talia Lugacy

Producers Award
Brad Becker-Parton
Pin-Chun Liu
Lizzie Shapiro

Series

Best New Scripted Series
Blindspotting
It’s a Sin (UK)
Reservation Dogs
The Underground Railroad
We Are Lady Parts
(UK)

Best New Non-Scripted or Documentary Series
Black and Missing
The Choe Show
The Lady and the Dale
Nuclear Family
Philly D.A.

Best Female Performance in a Scripted Series
Thuso Mbedu - The Underground Railroad
Anjana Vasan - We Are Lady Parts
Jana Schmieding - Rutherford Falls
Jasmine Cephas Jones - Blindspotting
Deborah Ayorinde - THEM: Covenant

Best Male Performance in a Scripted Series
Ollie Alexander - It’s a Sin
Murray Bartlett - The White Lotus
Michael Greyeyes - Rutherford Falls
Ashley Thomas - THEM: Covenant
Lee Jung-jae - Squid Game

Best Ensemble Cast in a New Scripted Series
Reservation Dogs

(L'articolo continua qui sotto - Inf. pubblicitaria)

(Tradotto dall'inglese)

Ti è piaciuto questo articolo? Iscriviti alla nostra newsletter per ricevere altri articoli direttamente nella tua casella di posta.

Privacy Policy