email print share on Facebook share on Twitter share on reddit pin on Pinterest

BLACK NIGHTS 2018 Premi

Wandering Girl trionfa a Tallinn

di 

- Il film franco-colombiano ha vinto il premio come miglior film e miglior musica nella selezione ufficiale, mentre altri premi sono andati a Head Above Water, As I Fall, Summer Survivors e Werewolf

Wandering Girl trionfa a Tallinn
L'attrice Lina Sanchez mentre ritira il Grand Prix (© Tallinn Black Nights)

Questo articolo è disponibile in inglese.

Colombian director Rubén Mendoza's Wandering Girl [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Rubén Mendoza, Sofía Paz J…
scheda film
]
has triumphed at the 22nd Black Nights Film Festival in Tallinn (16 November-2 December), winning the Grand Prix for Best Film, and Best Music for Las Ānes.

The Best Director Award went to South Korea's Jang Woo-Jin for Winter's Night, and the film also garnered its lead, Seo Young-hwa, the Best Actress Award. 

(L'articolo continua qui sotto - Inf. pubblicitaria)

Best Actor was shared by Navid Mohammadzadeh from the Iranian film Sheeple, directed by Houman Seyedi, and Dar Salim from the Danish-Swedish co-production Until We Fall [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Samanou Acheche Sahlstrøm
scheda film
]
by Samanou Acheche Sahlstrøm.

Indian filmmaker Rajat Kappor won the Best Script Award for Kadakh, and Jean Pierre St-Louis received the Best Cinematographer Award for his work on Canadian director Bernard Emond's A Place to Live

The Polish film Werewolf [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Adrian Panek
scheda film
]
by Adrian Panek won the Ecumenical Jury Award and shared the Audience Award with The Guest by Egypt's Hadi El Bagoury.

In the First Feature Competition, French filmmaker Margaux Bonhomme won the Best Film Award for Head Above Water [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
, as well as the FIPRESCI Award. 

The jury also gave out two Special Prizes – to As I Fall [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Magnus Meyer Arnesen
scheda film
]
by Norway's Magnus Meyer Arensen and Cronofobia [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Francesco Rizzi
scheda film
]
by Switzerland's Francesco Rizzi.

The Lithuanian movie Summer Survivors [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Marija Kavtaradzė
scheda film
]
by Marija Kavtaradze triumphed in the Baltic Film Competition, and Jaanis Valk's documentary Ahto. Chasing a Dream [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
won the Best Estonian Film Award.

Mira by Russian director Denis Shabaev triumphed in the Rebels With a Cause section, and the Award for Best Asian Film by the Network for the Promotion of Asian Cinema (NETPAC) jury went to Kejal by Iran's Nima Salehiyar

Here is the full list of award winners:

Official Selection

Grand Prix for Best Film
Wandering Girl [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Rubén Mendoza, Sofía Paz J…
scheda film
]
- Rubén Mendoza (Colombia/France)

Best Director
Jang Woo-jin - Winter’s Night (South Korea)

Best Script 
Rajat Kapoor - Kadakh (India)

Best Actress 
Seo Young-hwa - Winter’s Night (South Korea)

Best Actor 
Navid Mohammadzadeh - Sheeple (Iran)
Dar Salim - Until We Fall [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Samanou Acheche Sahlstrøm
scheda film
]
 (Denmark/Sweden)

Best Cinematographer 
Jean Pierre St-Louis - A Place To Live (Canada) 

Best Music
Las Ānes - Wandering Girl  

Ecumenical Jury Prize
Werewolf [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Adrian Panek
scheda film
]
- Adrian Panek (Poland/Netherlands/Germany) 

Audience Award
Werewolf - Adrian Panek
The Guest - Hadi El Bagoury (Egypt) 

Award for Best Asian Film from the NETPAC jury
Kejal - Nima Salehiyar (Iran)

First Feature Competition

Best Film Award
Head Above Water [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
- Margaux Bonhomme (France)

Special Jury Prize #1
As I Fall [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Magnus Meyer Arnesen
scheda film
]
- Magnus Meyer Arensen (Norway)

Special Jury Prize #2
Cronofobia [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Francesco Rizzi
scheda film
]
- Francesco Rizzi (Switzerland) 

FIPRESCI Award
Head Above Water - Margaux Bonhomme 

Baltic Film Competition

Best Baltic Film Award
Summer Survivors [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Marija Kavtaradzė
scheda film
]
 - Marija Kavtaradze (Lithuania) 

Estonian Film Competition

Best Estonian Film Award
Ahto. Chasing a Dream [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
 - Jaanis Valk (Estonia) 

Rebel With a Cause Award
Mira - Denis Shabaev (Russia)

Just Film Youth and Children’s Film Festival

Best Film in the Youth Competition
Hope You’ll Die Next Time :-) [+leggi anche:
trailer
scheda film
]
 - Mihály Schwechtje (Hungary)

PÖFF Shorts

Best Short Film 
All Inclusive - Corina Schwingruber Ilić (Switzerland)

Best Animated Film
Egg - Martina Scarpelli (Italy) 

Lifetime Achievement Awards
Liv Ullmann (Norway)
Ivars Seleckis (Latvia)
Mark Soosaar (Estonia)

(L'articolo continua qui sotto - Inf. pubblicitaria)

(Tradotto dall'inglese)

Ti è piaciuto questo articolo? Iscriviti alla nostra newsletter per ricevere altri articoli direttamente nella tua casella di posta.

Privacy Policy