email print share on Facebook share on Twitter share on reddit pin on Pinterest

FESTIVALES / PREMIOS Suecia

Solo nos queda bailar triunfa en los Premios Guldbagge suecos

por 

- La cinta de ciencia ficción Aniara se ha llevado cuatro premios, dejando poco espacio a sus principales contrincantes Roy Andersson y Mikael Håfström

Solo nos queda bailar triunfa en los Premios Guldbagge suecos
Las productoras Ketie Danelia y Mathilde Dedye (segunda y tercera por la izquierda), los actores Bachi Valishvili y Levan Gelbakhiani (cuarto y quinto por la izquierda) y el director Levan Akin (primero por la derecha) recogen uno de sus premios Guldbagge

Este artículo está disponible en inglés.

In what has been called a lacklustre Swedish film year, the clearest beacon of light in 2019 was surely provided by Levan Akin (Certain People, The Circle [+lee también:
tráiler
ficha del filme
]
) in his heartfelt tale of a forbidden romance between two male dancers in the conservative Georgian dance community, And Then We Danced [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Levan Akin
ficha del filme
]
. It opened in the Cannes Directors’ Fortnight, became Sweden’s submission for the 92nd Academy Awards for Best International Feature Film and has now been sold to nearly 40 territories. The co-production between Sweden’s Mathilde Dedye and Georgia’s Ketie Danelia, with additional co-production by Julien Féret, picked up the Guldbagge Awards for Best Film, Best Lead Actor (for Levan Gelbakhiani), Best Script (Akin) and Best Cinematography (Lisabi Fridell). Last week, it was awarded the Greta, the annual award handed out by the Swedish Film Critic Association.

(El artículo continúa más abajo - Inf. publicitaria)
Charlemagne Youth Prize

Another four prizes were, perhaps more surprisingly, won by Aniara [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
, Pella Kågerman and Hugo Lilja’s adaptation of Swedish Nobel Prize laureate Harry Martinson’s poetic science-fiction epic from 1956, which was awarded Best Director, Best Actress and Best Supporting Actress (Emelie Garbers and Bianca Cruziero), plus Best Visual Effects (Andreas Wicklund, Per Jonsson and Arild Andersson).

Somewhat short-changed in the process were main contenders Mikael Håfström’s true-crime drama The Perfect Patient [+lee también:
tráiler
ficha del filme
]
and Roy Andersson’s Venice-awarded About Endlessness [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Roy Andersson
ficha del filme
]
; the former did receive a predicted Best Supporting Actor Award for David Dencik in the title role, while there was never any doubt that the Andersson posse would get the Best Set Design Award, shared by Anders Hellström, Frida Ekstrand Elmström and Nicklas Nilsson.

Another successful prediction was the Best Documentary Award for Anna Eborn’s gorgeous, 16mm-shot Transnistra [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
, while two 2019 festival favourites, John Skoog’s Ridge [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
and Johannes Nyholm’s Koko-di Koko-da [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Johannes Nyholm
ficha del filme
]
, were both entirely and curiously overlooked.

Here is the full list of winners:

Best Film
And Then We Danced [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Levan Akin
ficha del filme
]
- Levan Akin (Sweden/Georgia/France)

Best Director
Pella Kågerman and Hugo Lilja - Aniara [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]

Best Actress in a Leading Role
Emelie Garbers - Aniara

Best Actor in a Leading Role
Levan Gelbakhiani - And Then We Danced

Best Actress in a Supporting Role
Bianca Cruzeiro - Aniara

Best Actor in a Supporting Role
David Dencik - The Perfect Patient [+lee también:
tráiler
ficha del filme
]

Best Screenplay
Levan Akin - And Then We Danced

Best Cinematography
Lisabi Fridell - And Then We Danced

Best Editing
Erika Gonzales, Kristin Grundström, Karolina Bengtsson - Josefin & Florin

Best Costumes
Margrét Einarsdóttir - Swoon [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Måns Mårlind y Björn Stein
ficha del filme
]

Best Sound/Sound Design
Andreas Franck, Fredrik Dalenfjäll - 438 Days [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]

Best Make-up
AnnaCarin Lock - The Perfect Patient

Best Original Score
Nathaniel Méchaly - Swoon

Best Set Design
Anders Hellström, Frida Ekstrand Elmström, Nicklas Nilsson - About Endlessness [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Roy Andersson
ficha del filme
]
(Sweden/Denmark/Norway)

Best Visual Effects
Andreas Wicklund, Per Jonsson, Arild Andersson - Aniara

Best Foreign-language Film
Parasite - Bong Joon-ho (South Korea)

Best Documentary Film
Transnistra [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
- Anna Eborn (Sweden/Denmark/Belgium)

Best Short Film
Excess Will Save Us - Morgane Dziurla-Petit

Best Newcomer
Emily Norling (director) – All We Own

Lifetime Achievement Award
Lasse Åberg (actor/director)

The Gullspira (for achievements in children’s film)
Christian Ryltenius (director/animator)

Guldbagge Audience Award
I'll Be Home for Christmas [+lee también:
tráiler
ficha del filme
]
– Ella Lemhagen

(El artículo continúa más abajo - Inf. publicitaria)

(Traducción del inglés)

¿Te ha gustado este artículo? Suscríbete a nuestra newsletter y recibe más artículos como este directamente en tu email.