email print share on Facebook share on Twitter share on reddit pin on Pinterest

GOLDEN APRICOT 2019

Ray & Liz en el festival Golden Apricot de Yerevan

por 

- Entre los ganadores de la 16a edición del mayor certamen cinematográfico de Armenia también destacan Beanpole, Horizon y Midnight Traveler, mientras Carlos Reygadas recibió el Parajanov's Thaler Award

Ray & Liz en el festival Golden Apricot de Yerevan
La actriz de Beanpole, Vasilisa Perelygina, recoge el Albaricoque de Plata al mejor largometraje, en presencia del jurado

Este artículo está disponible en inglés.

The 16th Golden Apricot International Film Festival (8-14 July) wrapped with a closing ceremony that saw Richard Billingham's slow-burning festival hit Ray & Liz [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Richard Billingham
ficha del filme
]
pick up the main award, the Golden Apricot for Best Feature Film.

The jury, presided over by veteran Russian filmmaker Aleksandr Mindadze (who was himself honoured with the "Let There Be Light" Prize of the Armenian Apostolic Church), and comprising Swiss director Nicolas Wadimoff, Iranian filmmaker and head of Tehran's Fajr International Film Festival Reza Mirkarimi, Tribeca executive producer Amy Hobby, Venice Film Festival programmer Paolo Bertolin, British producer Elizabeth Karlsen, and French actress and director of Georgian descent Nino Kirtadze, gave the trophy for second place, the Silver Apricot Award, to the Russian historical drama Beanpole [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
, which previously garnered its director, Kantemir Balagov, the Directing Prize in Cannes’ Un Certain Regard.

(El artículo continúa más abajo - Inf. publicitaria)

The Sundance-awarded documentary Midnight Traveler [+lee también:
crítica
ficha del filme
]
by Hassan Fazili received the Jury's Special Prize. Georgian filmmaker Tinatin Kajrishvili's Horizon [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Tinatin Kajrishvili
ficha del filme
]
snagged the FIPRESCI Prize as well as the Award for Best Screenplay handed out by the festival’s partner the Hrant Matevosyan Foundation.

Other partner awards, given out at a special ceremony held on 12 July at the Presidential Palace, included the Armenian National Film Academy Award for Best Film, which went to Arusyak Simonyan for his short film My New Year, and the Sos Sargsyan Special Prize for Best Actor, handed to Frunz Amirkhanyan for his role in the Armenian-Russian co-production Coming Home, directed by Darya Shumakova.

The Armenian Association of Film Critics and Film Journalists awarded Axing by Iran's Behrooz Shoaibi, and the Union of Cinematographers of Armenia gave their prize to Arman Harutyunyan's short December.

In the Regional Short Film Competition, Iranian director Marziyeh Riahi received the Golden Apricot Award for Driving Lessons, while Prisoner of Society by Georgia's Rati Tsiteladze scooped the Silver Apricot. The Genadzi Melqonyan Special Prize was handed to Armenian director Lilit Petrosyan for Baina.

The annual Parajanov’s Thaler Award for Outstanding Artistic Contribution to World Cinema, which this year coincided with the celebration of the 95th anniversary of the birth of the legendary Armenian filmmaker, was bestowed upon Mexican helmer Carlos Reygadas.

Here is the full list of award winners at the Yerevan Golden Apricot International Film Festival:

Golden Apricot for Feature Film
Ray & Liz [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Richard Billingham
ficha del filme
]
- Richard Billingham (UK)

Silver Apricot for Feature Film
Beanpole [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
- Kantemir Balagov (Russia)

Jury's Special Prize
Midnight Traveler [+lee también:
crítica
ficha del filme
]
- Hassan Fazili (USA/Qatar/UK/Canada)

FIPRESCI Prize
Horizon [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Tinatin Kajrishvili
ficha del filme
]
- Tinatin Kajrishvili (Georgia/Sweden)

Golden Apricot for Regional Short Film
Driving Lessons - Marziyeh Riahi (Iran)

Silver Apricot for Regional Short Film
Prisoner of Society - Rati Tsiteladze (Georgia)

Genadzi Melqonyan Special Prize for Regional Short Film
Baina - Lilit Petrosyan (Armenia)

Hrant Matevosyan Foundation Award for Best Screenplay
Tinatin Kajrishvili – Horizon

Armenian National Film Academy Award
My New Year - Arusyak Simonyan (Armenia)

Sos Sargsyan Special Prize for Best Actor
Frunz Amirkhanyan – Coming Home (Armenia/Russia)

Armenian Association of Film Critics and Film Journalists Award
Axing - Behrooz Shoaibi (Iran)

Union of Cinematographers of Armenia Award
December – Arman Harutyunyan (Armenia)

Parajanov's Thaler for Outstanding Artistic Contribution to World Cinema
Carlos Reygadas

(Traducción del inglés)

¿Te ha gustado este artículo? Suscríbete a nuestra newsletter y recibe más artículos como este directamente en tu email.