email print share on Facebook share on Twitter share on reddit pin on Pinterest

FIDMARSEILLE 2021 Awards

Haruhara San’s Recorder and Lean On the Wall triumph at FIDMarseille

by 

- Japanese director Kyoshi Sugita is victorious in the international competition while Jacques Meilleurat dominates the French contingent

Haruhara San’s Recorder and Lean On the Wall triumph at FIDMarseille
Lean On the Wall by Jacques Meilleurat

Presided over by Filipino filmmaker Lav Diaz, the International Competition Jury of the 32nd FIDMarseille handed its 2021 Grand Prize to Haruhara San’s Recorder by Japanese director Kyoshi Sugita, which was further rewarded with an acting prize and an audience award. A Special Mention was bestowed upon Ted Fendt’s Outside Noise (produced by Germany, South Korea and Austria), while Irish director Declan Clarke’s work Saturn and Beyond also scooped a trophy, as did French actor Attila Meste de Segonzac for his performance in Jojo, directed by fellow Frenchman Antoni Collot.

(The article continues below - Commercial information)
series serie

In terms of the French competition (whose jury was headed up by Polish director Lech Kowalski), victory went to the medium-length work Lean on the Wall by Jacques Meilleurat, while Pénélope My Love by Claire Doyon nabbed the National Georges de Beauregard Prize. Last but not least, an acting award was handed to Pierre-Édouard Dumora for his performance in his own film Le transformateur.

The list of winners is as follows:

International Competition

Grand Prize
Haruhara San’s Recorder - Kyoshi Sugita (Japan)

Special Mention
Outside Noise - Ted Fendt (Germany/South Korea/Austria)

International Georges de Beauregard Prize
Saturn and Beyond - Declan Clarke (Ireland)
Special Mention
Husek - Daniela Seggiaro (Argentina)

Best Performance
Attila Meste de Segonzac - Jojo (France)
Chika Araki - Haruhara San’s Recorder

French Competition

Grand Prize
Lean on the Wall – Jacques Meilleurat (France) (medium-length film)

National Georges de Beauregard Prize
Pénélope My Love – Claire Doyon (France)
Special Mention
The Perpetual Leek - Zoé Chantre (France)

Best Performance
Pierre-Édouard Dumora - Le transformateur (France) (medium-length film)

Other prizes

Best First Film
In The Billowing Night (Lèv la tèt dann fénwar) – Erika Etangsalé (France) (medium-length film)
Special Mention
Los fundadores – Diego Hernández (Mexico)

Best Performance
Eva Sommer - Beatrix (Austria)

CNAP Award
Embers – Santiago Mohar Volkow (Mexico) (medium-length film)
Special Mention
Article 15 – Marie Reinert (France) (medium-length film)

Flash Competition Prize
La sangre es blanca – Óscar Vincentelli (Spain/Venezuela) (short film)
Special Mention
Más allá de la noche – Manuel Ponce León de Restrepo (Colombia) (short film)

Alice Guy Award
Podesta Island – Stéphanie Roland (France/Belgium/Micronesia) (short film)

Renaud Victor Award
Pénélope My Love – Claire Doyon (France)

Marseille Espérance Award
In The Billowing Night (Lèv la tèt dann fénwar) – Erika Etangsalé
Special Mention
The Hill – Julien Chauzit (France)

High School Students Award
The Perpetual Leek - Zoé Chantre
Special Mention 
The Hill – Julien Chauzit (France)

French National Association for Innovative Cinema (GNCR) Award
Juste un Mouvement [+see also:
film review
trailer
interview: Vincent Meessen
film profile
]
- Vincent Meessen (Belgium)
Special Mention
The Perpetual Leek - Zoé Chantre

Air France Audience Award
Vikken – Dounia Sichov (France) (short film)
Haruhara San’s Recorder - Kyoshi Sugita

Med in Doc/Maritima TV Award
Meseret – Agnese Galiotto (Germany/Italy) (short film)

(The article continues below - Commercial information)

(Translated from French)

Did you enjoy reading this article? Please subscribe to our newsletter to receive more stories like this directly in your inbox.

Privacy Policy