email print share on Facebook share on Twitter share on reddit pin on Pinterest

BLACK NIGHTS 2018 Awards

Wandering Girl triumphs at Tallinn

by 

- The Colombian-French film has won Best Film and Best Music in the Official Selection, while other awards went to Head Above Water, As I Fall, Summer Survivors and Werewolf

Wandering Girl triumphs at Tallinn
Actress Lina Sanchez accepting the Grand Prix (© Tallinn Black Nights)

Colombian director Rubén Mendoza's Wandering Girl [+see also:
film review
trailer
interview: Rubén Mendoza, Sofía Paz Ja…
film profile
]
has triumphed at the 22nd Black Nights Film Festival in Tallinn (16 November-2 December), winning the Grand Prix for Best Film, and Best Music for Las Ānes.

The Best Director Award went to South Korea's Jang Woo-Jin for Winter's Night, and the film also garnered its lead, Seo Young-hwa, the Best Actress Award. 

(The article continues below - Commercial information)

Best Actor was shared by Navid Mohammadzadeh from the Iranian film Sheeple, directed by Houman Seyedi, and Dar Salim from the Danish-Swedish co-production Until We Fall [+see also:
film review
trailer
interview: Samanou Acheche Sahlstrøm
film profile
]
by Samanou Acheche Sahlstrøm.

Indian filmmaker Rajat Kappor won the Best Script Award for Kadakh, and Jean Pierre St-Louis received the Best Cinematographer Award for his work on Canadian director Bernard Emond's A Place to Live

The Polish film Werewolf [+see also:
film review
trailer
interview: Adrian Panek
film profile
]
by Adrian Panek won the Ecumenical Jury Award and shared the Audience Award with The Guest by Egypt's Hadi El Bagoury.

In the First Feature Competition, French filmmaker Margaux Bonhomme won the Best Film Award for Head Above Water [+see also:
film review
trailer
film profile
]
, as well as the FIPRESCI Award. 

The jury also gave out two Special Prizes – to As I Fall [+see also:
film review
trailer
interview: Magnus Meyer Arnesen
film profile
]
by Norway's Magnus Meyer Arensen and Cronofobia [+see also:
film review
trailer
interview: Francesco Rizzi
film profile
]
by Switzerland's Francesco Rizzi.

The Lithuanian movie Summer Survivors [+see also:
film review
trailer
interview: Marija Kavtaradzė
film profile
]
by Marija Kavtaradze triumphed in the Baltic Film Competition, and Jaanis Valk's documentary Ahto. Chasing a Dream [+see also:
film review
trailer
film profile
]
won the Best Estonian Film Award.

Mira by Russian director Denis Shabaev triumphed in the Rebels With a Cause section, and the Award for Best Asian Film by the Network for the Promotion of Asian Cinema (NETPAC) jury went to Kejal by Iran's Nima Salehiyar

Here is the full list of award winners:

Official Selection

Grand Prix for Best Film
Wandering Girl [+see also:
film review
trailer
interview: Rubén Mendoza, Sofía Paz Ja…
film profile
]
- Rubén Mendoza (Colombia/France)

Best Director
Jang Woo-jin - Winter’s Night (South Korea)

Best Script 
Rajat Kapoor - Kadakh (India)

Best Actress 
Seo Young-hwa - Winter’s Night (South Korea)

Best Actor 
Navid Mohammadzadeh - Sheeple (Iran)
Dar Salim - Until We Fall [+see also:
film review
trailer
interview: Samanou Acheche Sahlstrøm
film profile
]
 (Denmark/Sweden)

Best Cinematographer 
Jean Pierre St-Louis - A Place To Live (Canada) 

Best Music
Las Ānes - Wandering Girl  

Ecumenical Jury Prize
Werewolf [+see also:
film review
trailer
interview: Adrian Panek
film profile
]
- Adrian Panek (Poland/Netherlands/Germany) 

Audience Award
Werewolf - Adrian Panek
The Guest - Hadi El Bagoury (Egypt) 

Award for Best Asian Film from the NETPAC jury
Kejal - Nima Salehiyar (Iran)

First Feature Competition

Best Film Award
Head Above Water [+see also:
film review
trailer
film profile
]
- Margaux Bonhomme (France)

Special Jury Prize #1
As I Fall [+see also:
film review
trailer
interview: Magnus Meyer Arnesen
film profile
]
- Magnus Meyer Arensen (Norway)

Special Jury Prize #2
Cronofobia [+see also:
film review
trailer
interview: Francesco Rizzi
film profile
]
- Francesco Rizzi (Switzerland) 

FIPRESCI Award
Head Above Water - Margaux Bonhomme 

Baltic Film Competition

Best Baltic Film Award
Summer Survivors [+see also:
film review
trailer
interview: Marija Kavtaradzė
film profile
]
 - Marija Kavtaradze (Lithuania) 

Estonian Film Competition

Best Estonian Film Award
Ahto. Chasing a Dream [+see also:
film review
trailer
film profile
]
 - Jaanis Valk (Estonia) 

Rebel With a Cause Award
Mira - Denis Shabaev (Russia)

Just Film Youth and Children’s Film Festival

Best Film in the Youth Competition
Hope You’ll Die Next Time :-) [+see also:
trailer
film profile
]
 - Mihály Schwechtje (Hungary)

PÖFF Shorts

Best Short Film 
All Inclusive - Corina Schwingruber Ilić (Switzerland)

Best Animated Film
Egg - Martina Scarpelli (Italy) 

Lifetime Achievement Awards
Liv Ullmann (Norway)
Ivars Seleckis (Latvia)
Mark Soosaar (Estonia)

Did you enjoy reading this article? Please subscribe to our newsletter to receive more stories like this directly in your inbox.